Category Archives: yds teknikleri

yds teknikleri dr. hikmet şahiner yds teknikleri yds hazırlık yds kursu yds ingilizce yds sınavı yds kursları yds soruları

YDS TEKNİKLERİ

YDS SINAVINDAKİ BAŞARISIZLIĞIN NEDENLERİ

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPDS, ÜDS, KPSS İngilizce gibi İngilizce yeterlik sınavları YDS adı altında tek bir sınavda toplandı. YDS İngilizce sınavına son 3 dönemdir katılan yaklaşık 300 bin adayın başarı ortalaması sadece 30. Bunun anlamı şu: YDS sınavında adayların bilmedikleri, anlamadıkları ve çözemedikleri İngilizce sorular var.

1. YDS sınavı, adayların Yazı İngilizcesi Gramer, Kelime ve Okuma Anlama becerilerini ölçen sorular içeriyor. Halbuki, bir aday, ister devlet ister özel lisede veya üniversitede öğrenim görmüş olursa olsun, Yazı İngilizcesi grameri öğren(e)mez, çünkü Türkiye’deki okullarda ve İngilizce Dil Kurslarında öğretilmeye çalışılan (ama maalesef öğretilemeyen) İngilizce, Genel Konuşma İngilizcesidir.

2. 2011 yılından itibaren ÖSYM İngilizce Komisyon üyelerinin değişimiyle birlikte YDS soruları da kalite ve zorluk açısından anormal bir değişime uğramıştır. YDS’deki soruların kalitesi dibe vururken, zorluğu o ölçüde artmıştır. Sınav süresinin de 30 dakika kısaltılmasıyla 300 bin aday içinde YDS’yi ciddiye almayan ve laf olsun diye sınava giren çoğunluğun kolayca elenmesi sağlanmıştır.

3. Olan, kariyeri için YDS’de başarılı olmaktan başka çaresi olmayanlara olmuştur. Öyle ki 2011 öncesi 3-5 yıl boyunca bir yabancı dil kursundan diğerine, bir hocadan diğerine mekik dokuyan ve piyasadaki bütün kitapları hatmeden bir aday zorlanarak da olsa 65 alabiliyordu, çünkü 2011 öncesi KPDS ve ÜDS soruları göreceli olarak daha kolaydı ve bir Hacettepeli Akademisyenin yazdığı KPDS adlı kitaptan klonlanarak piyasaya sürülmüş KPDS & ÜDS Teknikleri, Stratejileri vs. adlı kitapların kullanıldığı İngilizce Dil Kurslarına devam edenler zorla da olsa KPDS ve ÜDS’de başarılı olabiliyordu.

Fakat 2011 yılından itibaren soruların zorlaşmasıyla birlikte YDS sınavında, 2011 öncesi işe yarayan sözümona KPDS & ÜDS Teknikleri denilen BASİT İPUÇLARININ artık işe yaramadığı net bir şekilde görülmektedir. Bunun üzerine, ‘ARTIK TEKNİKLER İŞE YARAMIYOR… SORULARI VE SEÇENEKLERİ OKUYARAK ANLAMAK LAZIM.’ şeklinde bir şehir efsanesi yaratıldı İngilizce Kurs sektöründe.

Bugün, maalesef, gittiği YDS Kurslarından sonra aldığı not aynı kalan veya daha da düşen ciddi YDS adaylarında bir umutsuzluk ve nihilizm gözlenmektedir. Bu adaylar, İngilizce öğrenmeye kabiliyetleri olmadığını, YDS’de başarılı olmamalarının nedeninin İngilizce Grameri çok iyi bilmelerine rağmen YDS kelime eksikliği olduğunu, YDS Kursu veren bütün dersanelerin ve Hocaların aynı YDS Tekniklerini öğrettiğini ama bunların zaten işe yaramadığını düşünmektedir.

Ciddi YDS adaylarındaki bu UMUTSUZLUĞU görüyorum, ama bu düşüncelerinin doğru olmadığını söylüyorum. Öyle ki,

1. Üniversite öğrenimi görecek kadar zekası olan bir kişinin İngilizce öğrenme kabiliyeti olmaması düşünülemez. Normal bir öğrencinin bir dersi sevmemesinin ve doğal olarak zorlanmasının tek nedeni o dersi sevilir ve zevkli kılmayan öğretmendedir. Yabancı dil öğrenmek zevkli bir uğraştır.

2. Türkiye’de maalesef Yazı İngilizcesinin öğretildiği ne bir üniversite (devlet ve özel farketmez) ne de İngilizce Dil Kursu vardır. Herkesin bildiği İngilizce, çeşitli seviyelerden oluşan Genel Konuşma İngilizcesi’dir ve Genel Konuşma İngilizce bilgisi Yazı İngilizcesi bilgisi ölçülen bir sınavda işe yaramaz. Öyle ki ana dili İngilizce olan bir Amerikalı veya İngiliz bile, eğer Yazı İngilizcesi gramer bilgisi iyi değilse, YDS’de 50′den fazla not alamaz.

3. YDS’ye hazırlanan kişilerin Yazı İngilizcesi Kelime Haznesini de eş zamanlı olarak geliştirmesi zorunludur. Fakat bir adayın Yazı İngilizcesi Kelime Haznesinin zenginliği YDS’deki soruları ve seçenekleri kafada Türkçe’ye çevirip en mantıklı seçeneği doğru olarak işaretleyebilmesi için değil, soruları ve seçenekleri ANALİZ EDEBİLMESİ için gereklidir. Çünkü, YDS, İngilizce-Türkçe çeviri ve mantık sınavı DEĞİLDİR ve YDS sorularını ve seçeneklerini kafasında Türkçe’ye çevirip mantıklı cevabı bulmaya çalışan bir aday başarısız olmaya mahkumdur.

4. YDS sınavına hazırlananlar, bütün YDS Kurslarında artık işe yaramayan YDS Teknikleri öğretildiği gibi çok yanlış bir düşünceye sahiptir. Doğrudur, bugün piyasadaki bütün YDS Kitapları ve YDS Kursları 2011 sonrası ARTIK İŞE YARAMAYAN Genel İngilizce gramer bilgisine dayalı basit ipuçlarını KPDS&ÜDS yerine YDS yazarak YDS TEKNİKLERİ adı altında pazarlamaya devam etmektedir. 3 yıldır bana gelen email ve telefonlardan biliyorum ki hangi YDS Kursuna veya hangi Hocaya giderse gitsin bir adayın son 3 yıl içinde aldığı YDS puanı YA AYNI KALIYOR YA DA DAHA DA DÜŞÜYOR.

5. YDS’den ümidini kesen ciddi adaylar 2 yıldır IELTS sınavına bel bağlamıştı, fakat YDS’den 65 alamayan bir adayın Academic IELTS’den 5 veya 6 gibi bir not alabileceğini düşünmesi akla ziyan bir hayal olduğu anlaşılmak istenmedi ve IELTS’in eşdeğerliğinin 2014 Mart ayında kaldırılmasıyla ciddi YDS adayları bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Şimdi bazıları YDS eşdeğerliliği kabul edilen Pearson PTE Akademik sınavında şansını denemek isteyebilir, ama ben yine aynı şeyi söyleyeceğim: YDS’den 65 alamayan bir adayın Akademik Konuşma, Yazma, Dinleme ve Okuma bölümleri olan Pearson PTE’den 67 alabileceğini düşünmesi hayalden öteye geçemez.

UMUTSUZLUĞA DÜŞMEYE GEREK YOK, BENİM İSTANBUL VEYA ONLINE YDS KURSLARIMA KATILIRSANIZ YDS SINAVINDA BAŞARILI OLABİLİRSİNİZ! 10 yılı aşkın süredir kurs verdiğim hiçbir kursiyerin KPDS, ÜDS veya YDS puanı aynı kalmamış veya düşmemiştir. YDS Kurslarıma katılanların başarısı kurs sırasında gösterdikleri gayretleri ölçüsünde 10 ila 35 puan artmıştır.

YDS’de başarı için 3 olmazsa olmaz var:

1. Yazı İngilizcesi Dilbilgisi Kurallarını çok iyi öğrenmelisiniz. YDS Kursu veren diğer İngilizce Dersane ve Hocalardan farklı olarak, hem İstanbul hem de Online YDS Kurslarımda kursiyerlerime Yazı İngilizcesi Dilbilgisi kurallarını formüller şeklinde öğretiyorum.

2. Yazı İngilizcesi Kelime Haznenizi mümkün olduğunca zenginleştirmelisiniz. YDS Kursu veren diğer İngilizce Dersane ve Hocalardan farklı olarak, hem İstanbul hem de Online YDS Kurslarımda kursiyerlerime Yazı İngilizcesi Kelime Haznelerini en verimli bir şekilde nasıl geliştireceklerini öğretiyorum ve YDS’de başarı için bilmeleri gereken Yazı İngilizcesi Çekirdek Kelimelerini öğrenmelerine rehberlik ediyorum.

3. Bir Dilbilimci olarak Yazı İngilizcesi Kurallarını temel alarak bizzat benim geliştirdiğim YDS Tekniklerim var ve benim YDS Tekniklerim, YDS Kursu veren diğer İngilizce Dersane ve Hocaların YDS Teknikleri diye adlandırdıkları basit ipuçlarından çok farklı. Hem İstanbul hem de Online YDS Kurslarımda kursiyerlerime bu YDS Tekniklerimi örnek sorularla açıklayıp öğreterek YDS Okuma Pasajları dahil bütün YDS sorularını, soruları ve seçenekleri kafalarında Türkçeye çevirip anlamaya çalışmadan, sadece analiz edip doğru cevaplarını bularak YDS’de başarılı olmalarını sağlıyorum!

DR. HİKMET ŞAHİNER YDS TEKNİKLERİ

Benim bir dilbilimci olarak bizzat geliştirdiğim ve kurslarımda kursiyerlerime öğrettiğim kendi YDS Dilbilimsel Sou Çözme Tekniklerim ile piyasadaki kitap ve kurslarda YDS Teknikleri olarak adlandırılan basit ipuçlarının uzaktan yakından birbiriyle alakası ve benzerliği olmadığını göstermek amacıyla aşağıya YDS 2013 Nisan döneminden 3 farklı soru çözüm videosu ekliyorum…

Gerek İstanbul YDS Kurslarımda gerekse Online YDS Kurslarımda kursiyerlerime YDS sorularını ve seçeneklerini analiz ederek çözmelerinin şart olduğunu, soruları ve seçenekleri anlayarak çözemeyeceklerini çünkü maalesef bunun için gerekli üst seviye Akademik İngilizce bilgisine sahip olmadıklarını  ve böyle yapılırsa 150 dakikanın 80 soruyu çözmeye yetmeyeceğini öğretiyorum.

YDS, İngilizce-Türkçe çeviri, Genel Kültür veya Mantık sınavı DEĞİLDİR! YDS’de başarılı olmak istiyorsanız Dilbilimsel Soru Çözme Tekniklerini çok iyi bir şeklinde öğrenmeli ve YDS’de soruları bu YDS DİLBİLİMSEL TEKNİKLERİ uyarınca çözmelisiniz! 

Aşağıdaki örnek videoları seyretmek için lütfen üzerine TIKLAYINIZ!

YDS OKUMA PARÇALARI ÇÖZME TEKNİKLERİ

YDS RESTATEMENT TEKNİKLERİ

YDS NOKTA ATIŞ TEKNİĞİ

Bir Dilbilimci olarak bizzat kendimin geliştirdiği YDS Dilbilimsel Soru Çözme Teknikleri konusunda fikir sahibi olmak için aşağıdaki video demoları üzerine TIKLAYARAK izleyebilirsiniz.

YDS TEKNİKLERİ DEMO 1

YDS TEKNİKLERİ DEMO 2

YDS TEKNİKLERİ DEMO 3

YDS TEKNİKLERİ DEMO 4

YDS TEKNİKLERİ DEMO 5

YDS TEKNİKLERİ DEMO 6

YDS TEKNİKLERİ DEMO 7